Przejdź do głównej zawartości

system

W kanale dedykowanym do okapu dzieją się dziwne rzeczy z ciągiem - czasami wieje, czasami wciąga. Przy wiekszym wietrze na zewnątrz , słychać jak unoszą się i opadają klapki żaluzji w okapie. Mieszkam na ostatnim piętrze w bloku (budynek nowy). Pytanie jest takie czy taka sytuacja może występować, czy też zgłaszać to do reklamacji jako usterkę?jezeli chcesz wydawac na drogie instalacjie to czemu nie.Tradycyjne systemy centralnego ogrzewania powodują podgrzewanie powietrza i przez to powstawanie cyrkulacji powietrza. Przeprowadzone badania poczucia ciepła wykazały, że ważniejszym czynnikiem od temperatury powietrza jest odczucie promieniowania ciepła. Ogrzana powierzchnia ścian wypromieniowuje ciepło, zapewniając komfort osobom przebywającym w tak ogrzewanym pomieszczeniu, przy temperaturze powietrza obniżonej o 2-3°C w porównaniu do systemu tradycyjnego.
Systemy ogrzewania podłogowego mogą oddać nie więcej niż 80-100 W/m2, ponieważ temperatura podłogi z powodów zdrowotnych nie powinna przekraczać 29°C. Przy ogrzewaniu ściennym w systemie rurowym o zewnętrznej średnicy 6 mm cyrkuluje ciepła woda o temperaturze 40-45°C, dlatego temperatura powierzchni ściany osiąga 38-40°C. System ogrzewania ściennego zapewnia oddanie ciepła o wartości 200-240 W/m2. System można zastosować również jako ogrzewanie sufitowe lub podłogowe. Za pomocą ogrzewania ściennego można obniżać temperaturę, co daje od 12-15% oszczędności energii. Ponieważ temperatura pomieszczenia w poziomie jest bardziej wyrównana, niż w przypadku konwekcyjnych sposobów ogrzewania, dalsza oszczędność wynosi od 5-8%. Znacznie szybsza regulacja w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym pozwala na średnią oszczędność ok. 5%. Mimo strat ciepła na zewnątrz (ok. 10 W/m2 więcej straty na powierzchni ściany ogrzewanej), do ogrzewania pomieszczeń tym systemem zużycie energii jest mniejsze. Walorem ogrzewania ściennego jest szybkość jego regulacji. Dzieje się tak dzięki temu, że w systemie rur o małej średnicy wewnętrznej cyrkuluje mniejsza ilość ciepłej wody niż w tradycyjnym systemie grzewczym; czas podgrzania jest krótki. Promieniujące ciepło możemy odczuć bardzo szybko z rur pokrytych 2-7 mm tynkiem.
Zaletą ogrzewania ściennego jest także to, że rury (przy pomocy szyn mocujących) po przymocowywaniu do ścian i otynkowaniu są zupełnie niewidoczne. Nie zajmują miejsca w pomieszczeniach i nie psują ich estetyki. Niższa temperatura pomieszczeń oddziałuje pozytywnie na wegetatywny system nerwowy, człowiek zyskuje lepsze samopoczucie. System jest korzystny dla alergików ponieważ przy braku cyrkulacji powietrza ograniczone jest powstawanie kurzu. Latem system można zastosować do chłodzenia pomieszczeń. Działanie systemu chłodzącego jest identyczne jak grzewczego, z tym że temperatura wody zasilającej wynosi 14-16°C. W ten sposób bez przeciągów i kurzu można uzyskać optymalną temperaturę pomieszczeń. Dzięki promieniowaniu, odczucie temperatury jest o ok. 2°C niższe niż w rzeczywistości. Wydajność chłodnicza wynosi ok. 80 W/m2. Jest niższa od wydajności grzewczej i dlatego celowe jest umieszczenie registrów na większej powierzchni (suficie), gdzie chłodzenie jest najbardziej skuteczne. Ponowne schłodzenie wody odbywa się w maszynie chłodniczej lub przy pomocy energii naturalnej. W ostatnim czasie szybko rośnie zainteresowanie innymi niż tradycyjne (konwekcyjne - grzejnikowe) sposobami ogrzewania budynków. Doskonałą alternatywą jest ogrzewanie ścienne. W tym przypadku większość strumienia ciepła (90%) przekazywana jest do pomieszczenia na drodze promieniowania, a nie konwekcji. Z tego względu ogrzewanie ścienne (a także podłogowe) jest najbardziej zbliżone do optymalnego. Profil rozkładu temperatury pokazuje, że nie ma gradientu temperatury wraz z wysokością w pomieszczeniu. Wywiera to pozytywny wpływ na komfort cieplny, co powoduje, że całkowity poziom temperatury może zostać obniżony o 1 do 3 oC, a to z kolei pociąga za sobą obniżenie kosztów ogrzewania. Komfort jaki daje ogrzewanie ścienne można porównać, do tego jaki odczuwamy przebywając na nasłonecznionym tarasie lub stoku w słoneczny, wiosenny dzień. Mimo, że temperatura powietrza wynosi np. 5 oC, to odczuwamy przyjemne ciepło w skutek działania bezpośredniego i odbitego od powierzchni promieniowania słonecznego.

Instalacja ogrzewania ściennego
Wodne ogrzewanie ścienne wykonuje się bardzo podobnie do ogrzewania podłogowego (wodnego). Ogrzewana jest przeważnie zimna ściana zewnętrzna, której współczynnik przenikania ciepła "k" powinien odpowiadać obowiązującym normom (k=0,3 W/m2K). Jeżeli tak nie jest konieczna jest dodatkowa izolacja termiczna. Rury mocuje się na ścianie za pomocą odpowiednich elementów mocujących - listwy, haki dyblowe. W tego typu instalacjach, ze względu na łatwość układania, najlepiej sprawdzają się rury z tworzywa sztucznego - muszą one być szczelne, wyposażone np. w anty dyfuzyjną wkładkę aluminiową, w przeciwnym wypadku tlen, który dostanie się do ich wnętrza spowoduje korozję metalowych elementów instalacji. Instalacje wodnego ogrzewania ściennego układa się w odstępach 10-20 cm. Rurę zasilającą prowadzi się od dołu ku górze ściany w formie wężownicy. Po ułożeniu przewodów w ścianie pokrywa się je tynkiem o grubości ok. 2 cm, minimum 1 cm od górnej powierzchni rur.

Tynkowanie instalacji ogrzewania ściennego
Tynki stosowane przy ogrzewaniu ściennym muszą gwarantować dobrą przewodność cieplną, którą osiąga się przez wysoką gęstość tynku po wyschnięciu. Odpowiednie do ogrzewania ściennego są tynki zawierające jako środek wiążący: gips, gips/wapno, wapno, wapno/cement lub cement. Temperatura zasilania , przy tynkach zawierających gips, nie powinna przekraczać 45 OC. Dla zmniejszenia ryzyka rys i pęknięć wymagana jest siatka zbrojeniowa przy nakładaniu tynku. W przypadku tynków gipsowych stosuje się siatkę tekstylną o oczkach 7x7 mm nakładana metodą "na mokro", przy stosowaniu dwuwarstwowego tynku należy stosować siatkę o oczkach 4x4 mm. Przy ścianach dłuższych niż 10 m, z powodu termicznych zmian długości należy zaplanować dylatacje. Rozdzielacz ogrzewania ściennego.

Rozdzielacz ogrzewania ściennego
Sercem instalacji ogrzewania ściennego jest rozdzielacz, który stanowi centralę regulacyjną dla wszystkich pętli (pomieszczeń) ogrzewania ściennego na danej kondygnacji. Segment zasilający powinien być wyposażony w zawory termostatyczne umożliwiające zamontowanie siłowników termicznych bez konieczności opróżniania zładu. Termostaty pokojowe umieszcza się na ścianie nie ogrzewanej na wysokości 150 cm od podłogi. Umożliwiają one utrzymywanie zaprogramowanej temperatury. Można ustalić stałą temperaturę przez 24 h każdego dnia lub różną temperaturę w dowolnych porach dla każdego dnia osobno poprzez tzw. regulator tygodniowy. Segment powrotny rozdzielacza, w celu regulacji hydraulicznej pętli, powinien być wyposażony w przepływomierz oraz zawór regulacyjny. Układ przepływomierz-zawór regulacyjny spełnia taką rolę, jak nastawa wstępna przy termostatycznym zaworze grzejnikowym. Rozdzielacze mogą być od dwóch do dwunastu sekcji (2-12 pętli rurociągów grzejnych). Reszta art. w linku

Ja to robie ze zwyklego al- pex.
Intalacjie takie wykonuję do okolo 7 lat i nigdzie nie miłaem z tym poroblemu. Koszt niższy niz koszt grzejników

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

na ścianie

Jeżeli naprawdę uparłeś się na to ogrzewanie ścienne to ogrzewanie ścienne montuj w ścianie zewnętrznej pod oknem i do 1 m poza okno .Resztę rur wpakuj w ściany wewnętrzne ale w miejscach stykających się ze ścianą zewnętrzną.Wymusi to większy ruch powietrza w pomieszczeniu i będzie większy komfort cieplny. Pamiętaj że w mieszkaniu ustawia się meble ,które mogą zasłonić ogrzewanie i spadnie sprawność  https://orfirmeris.blogspot.com/   instalacji.Przemyśl jeszcze ogrzewanie mieszane podłogowe z grzejnikiem płytowymi pod oknem w sypialniach .Bardzo fajne opracowanie. Do takich klasycznych zastosowań, najlepszy system to ogrzewanie ścienne gazowe. Być może używam tu terminologii amatorszczyka, al chodzi mi o system, w którym woda przepływa tylko w jednej poziomej rurce, stanowiącej kolektor dla odchodzących od niej pionowych odgałęzień . Te piony mają wewnątrz jakiś gaz, który reaguje natychmiast na temperaturę wody w kolektorze. Skuteczność i szybkość nagrzewania ponoć rewelacyjna.

zasada działania

podaje oszczędności energii rzędu 18% ale przy obliczeniach strat na zewnątrz podaje wartość 10 W/m^2 przez ścianę z zainstalowanym ogrzewaniem ściennym unikając jak ognia procentów w tym przypadku. Dlaczego - ano dlatego, że ściana z takim ogrzewaniem traci dwa razy tyle ciepła co ściana bez niego, czyli co najmniej 100 % strat więcej (przy średniej zewnętrznej temperaturze 0oC w okresie sezonu grzewczego) ale to już ładnie nie wygląda prawda?"Ogrzewania ścienne montowane na sucho. W przypadku ogrzewania ściennego montowanego na sucho nie stosuje się żadnych tynków ani podobnych zapraw. Do wymurowanej ściany przykręca się drewniane kantówki dystansowe, a między nimi umieszcza się specjalne płytki . Do rozprowadzania ciepła służą płytki aluminiowe, w które wciska się rurki grzejne. W ten sposób uzyskuje się równomierną temperaturę powierzchni bez większych wahań. Kompletnie zmontowane ogrzewanie przykrywa się ostatecznie ściennymi płytami budowlanymi. Konstrukcja ta ma tę wielką

będzie wesoło

Właśnie dlatego, że oglądasz reklamy, masz za darmo TVN, Polsat i inne prywatne telewizje w paśmie niekodowanym. Brak reklam = brak zarobku = kanały płatne dla widzów.większość wymienionych podmiotów biorących udział w proteście,to podmioty powiązane kapitałowo i personalnie z grupami prasowymi z Francji,Niemiec,a co idzie za tym gdzie tu pisać i mówić o tym,że za dużo podatków?No niestety zwykli ludzie płacą więcej z mniejszych pieniędzy,jak Koś wspomniał,ktoś się w końcu za towarzystwo bierze...najpierw KOD i wolność sądów , potem wolność kultury, potem wolność do aborcji, teraz wolność dla mediów, do znudzenia walka o swoją forsę pod płaszczykiem demokracji. A to cały czas grupka tych samych cwaniaków podpuszczających motłoch głównie na zależnych i wcale nie wolnych portalach społecznościowych.A ludzie zwłaszcza młodzi ciągle to kupują i jeszcze czasem wierzą że dobrze robią...kto nie chce płacić podatków niech wyjedzie do dżungli mieszkać, tam nie trzeba płacić podatków, tylko dzid